Nuo ko pradėti skyrybų procesą?

Daugelis klientų pokalbį skyrybų tema pradeda teiginiu „net nežinau nuo ko pradėti“. Taigi šiuo įrašu pateiksime pagrindinę informaciją apie skyrybų procesą.

ŠEIMOS TEISĖ

L. Paškūnaitė-Lickan

5/22/20243 min read

Visų pirma, būtina išskirti du būdus nutraukti santuoką: (1) bendru abiejų sutuoktinių sutarimu, praktikoje tiesiog vadinama taikiai; ir (2) ginčo teisena, kai nepavyksta santuokos nutraukti taikiai ir vienas iš sutuoktinių reiškia ieškinį teisme dėl santuokos nutraukimo.

Abu šie būdai pasiekia tą patį rezultatą – santuokos nutraukimą, turto bei įsipareigojimų padalijimą, vaikų išlaikymo ir bendravimo tvarkos nustatymą, tačiau iš esmės skiriasi pats procesas, jo trukmė, įtaka psichologinei būsenai ir žinoma, KAINA. Išsamesnį šių dviejų būdų palyginimą rasite atskirame įraše.

Nepaisant to, kuriuo būdu bus inicijuojamas santuokos nutraukimas, namų darbai, kuriuos turėtų atlikti pageidaujantys išsiskirti yra tokie:

Susirinkti informaciją apie bendro turto balansą

Pradėti reikėtų nuo nustatymo, kokį ir kokios vertės turtą esate įgiję santuokos metu kartu, iš kokių lėšų tai buvo įgyta. Apie nekilnojamąjį turtą ir automobilius lengva pagalvoti, tačiau vertėtų nepamiršti, kad turtas taip pat yra santaupos, investicinės sąskaitos, vertybiniai popieriai, įmonės (jų akcijos, įnašai, pajai ir pan.), meno kūriniai, juvelyriniai dirbiniai, namų apyvokos daiktai ir pan. Rekomenduotina susirasti turto įsigijimo dokumentus, teisinės registracijos dokumentus, sąskaitas – faktūras, banko sąskaitų išrašus.

Surinkti informaciją apie bendrus įsipareigojimus

Toliau susirenkate informaciją, kokius skolinius įsipareigojimus ir kokio dydžio esate įgiję santuokos metu bendrai. Tipiškiausias pavyzdys, būtų būsto kreditavimo sutartis, automobilio lizingo sutartis, tačiau praktikoje, be abejo, būna įvairių įsipareigojimų. Rekomenduotina sudaryti bendrų kreditorių sąrašą, įtraukiant tokius duomenis: kreditorių identifikuojantys duomenys, įsipareigojimo pagrindas (sandoris, teismo sprendimas ar kt.), įsipareigojimo suma.

Bendravimo su nepilnamečiais vaikais tvarka

Jeigu turite bendrų vaikų, be abejo, viena iš svarbiausių užduočių, nuspręsti, kokia bendravimo su vaikais tvarka tenkintų abu sutuoktinius. Galbūt gyvenate skyriumi jau kuris laikas ir tarpusavyje yra nusistovėjusi Jums patogi tvarka, tad beliks tik ją aprašyti. Jeigu ne, turėtumėte apgalvoti šiuos aspektus:

  • vaikų pasiėmimo/ perdavimo laikas, būdas ir tvarka

  • vaikų atostogų klausimai (vasaros, rudens, Kalėdų, pavasario, Velykų atostogų praleidimo tvarka)

  • asmeninių švenčių praleidimo tvarka (vaikų gimtadieniai, artimųjų gimtadieniai (tėčio, mamos, senelių ir pan.), tėvo ir motinos diena)

  • metų didžiųjų švenčių sutikimo tvarka (pavyzdžiui, poriniais metais Šv. Kalėdų pirmoji diena su vienu tėvu, neporiniais su kitu)

  • mokslo metų pradžios šventės sutikimo tvarka

  • jeigu turite asmeninių tradicijų, jas taip pat reikėtų įtraukti į tvarką

  • vaikų auklėjimo susitarimai ir kt.

Vaikų išlaikymo klausimai

Taip pat, jeigu turite nepilnamečių bendrų vaikų, turite nuspręsti jų išlaikymo dydžio klausimą. Primintina, kad vaikus tėčiai ir mamos išlaiko abu lygiomis dalimis. Nuo šio reikalavimo galima nukrypti įvertinus individualią tėvų situaciją – turtinę padėtį, kitų išlaikomų asmenų skaičių, galimybes dirbti ir pan. Bendra teismų praktikoje suformuota tendencija, kad vienam vaikui bendras išlaikymo dydis yra 1 MMA atskaičius mokesčius, taigi kiekvienas iš tėvų turėtų vaiko išlaikymui skirti ½ šio dydžio (2024 m. galiojantis MMA yra 924 Eur „ant popieriaus“, o „į rankas“ – 709 Eur, taigi vienam vaikui iš vieno iš tėvų turėtų būti skiriama 354,50 Eur išlaikymo dydis). Šis išlaikymo dydis įprastai nėra įrodinėjamas, tačiau nuo jo galima nukrypti tiek į didesnę, tiek į mažesnę pusę. Jeigu yra poreikis dėl didesnio ar mažesnio išlaikymo dydžio, tuomet reikėtų atlikti vaiko išlaikymui skiriamų išlaidų analizę ir padaryti išlaikymo sąmatą, į kurią turėtų būti įtrauktos visos su vaiko išlaikymu susijusios išlaidos, tokios, kaip:

  • Mokymosi išlaidos (darželio/ privačios mokyklos mokestis, kanceliarinės prekės, vadovėliai, pratybos, neformalios rinkliavos, ekskursijos ir pan.)

  • Neformalus ugdymas, būreliai (tiek mėnesiniai mokesčiai, tiek papildomos išlaidos įrangai, aprangai, konkursams, išvykoms ir pan.)

  • Sveikatos išlaidos (skiepai, vitaminai, vaistai, odontologo paslaugos ir pan.)

  • Apranga, avalynė

  • Higienos prekės, kosmetika ar paslaugos tokios, kaip pavyzdžiui kirpykla

  • Laisvalaikis, pramogos (pavyzdžiui, žaislai, knygos, kinas, vaiko ar jo draugų gimtadienio šventės ir pan.)

  • Atostogos (išvykos, stovyklos, dienos stovyklos ir pan.)

  • Maistas (tiek namuose, tiek mokymosi įstaigose ir kt.)

  • Komunalinės išlaidos (vaikui tenkančių komunalinių paslaugų tokių, kaip šildymas, vanduo, elektra, internetas ir kt., išlaidų dalis)

  • Transporto išlaidos (viešojo transporto paslaugų išlaidos ar kuro išlaidos, tenkančios vaiką nuvežti/parvežti iš mokyklos, būrelių ir pan.)

Paprastai sudaroma metinė sąmata ir vieno mėnesio išlaikymo dydis apskaičiuojamas padalinus gautą bendrą metinę reikalingo išlaikymo sumą iš 12.

Taip pat reikėtų apgalvoti ir papildomų išlaidų apmokėjimo tvarką. Pavyzdžiui, nuspręsti, ar į išlaikymo dydį iškart įtraukiamos ir didesnių pirkinių tokių, kaip pavyzdžiui, dviratis, kompiuteris, išlaidos, ar vis dėlto to, tokios išlaidos dengiamos atskirai abiejų tėvų per pusę lygiomis dalimis. Svarbu tai, kad išlaikymas gali būti priteisiamas ne vien periodinėmis išmokomis, bet ir turtu.

Norite sužinoti daugiau? Turite klausimų? Registruokitės konsultacijai  ar skambinkite telefonu +370 61418270.