Sėkmingai perkvalifikuota nusikalstama veika dėl QR kodo
Atsiradus naujam reikalavimui švietimo įstaigose pageidaujantiems asmenims turėti taip vadinamus QR kodus, asmenys bemaž prieš 30 metų nuteisti pagal senąjį 1961 m. Baudžiamąjį kodeksą susidūrė su teisine problema.
SĖKMĖS ISTORIJOS
Advokatės Lorenos Paškūnaitės-Lickan kontora
3/7/20252 min read


Sėkmingai perkvalifikuota nusikalstama veika dėl QR kodo
Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmuose Kelmėje 2025-02-26 d. priimtas sprendimas tapo itin reikšmingas mokytojui, kuris dėl seniai įvykdyto nusikaltimo galėjo netekti savo mylimo darbo. Dar 1994 m. jis buvo nuteistas už vos 5 litų vagystę, tačiau pagal tuo metu galiojusio 1961 m. Baudžiamojo kodekso redakciją, tai buvo laikoma sunkiu nusikaltimu. Tuo tarpu pagal dabar galiojantį Baudžiamąjį kodeksą, tokia nusikalstama veika patektų tik į apysunkių nusikaltimų kategoriją.
Nuo 2025-01-01 d. įsigaliojus naujajam Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo reikalavimui, visi su vaikais dirbantys asmenys privalo turėti specialų QR kodą, patvirtinantį jų tinkamumą darbui. Kadangi pagal šį įstatymą už sunkius nusikaltimus teistiems asmenims, nors ir teistumas yra išnykęs, toks kodas neišduodamas, dėl ko mokytojui negavusiam QR kodo, grėsė priverstinis pasitraukimas iš profesinės veiklos, kuriai jis buvo atsidavęs net 30 metų.
Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 30 straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodyta, kad asmenims, įsiteisėjusiu apkaltinamuoju teismo nuosprendžiu pripažintiems kaltais dėl kitų tyčinių sunkių ar labai sunkių nusikaltimų, neatsižvelgiant į tai, ar teistumas yra išnykęs ar panaikintas, draudžiama dirbti, užsiimti savanoriška veikla, atlikti praktiką ar stažuotis socialines, kultūros, švietimo, sporto ir sveikatos priežiūros paslaugas vaikams teikiančiose įstaigose, įmonėse ir organizacijose. Toks reikalavimas taikomas ne vien pedagogams, tačiau ir bet kurias kitas pareigas švietimo įstaigoje, įmonėje ar organizacijoje einantiems asmenims, taip pat ir savanoriams.
Šiuo metu galiojančio Baudžiamojo kodekso 3 straipsnio 2 dalis nurodo, kad veikos nusikalstamumą panaikinantis, bausmę švelninantis arba kitokiu būdu nusikalstamą veiką padariusio asmens teisinę padėtį palengvinantis baudžiamasis įstatymas turi grįžtamąją galią, t. y. taikomas iki tokio įstatymo įsigaliojimo nusikalstamą veiką padariusiems asmenims, taip pat atliekantiems bausmę bei turintiems teistumą asmenims.
Šioje byloje Advokatei pavyko teismui įrodyti, kad nors mokytojo teistumas yra seniai išnykęs, tačiau 1994 m. priimtame nuosprendyje nurodytų nusikaltimo perkvalifikavimas pagal šiuo metu galiojantį Baudžiamąjį kodeksą iš esmės pakeistų asmens teisinę padėtį, todėl yra pakankama priežastis perkvalifikuoti veiką pagal dabar galiojantį Baudžiamąjį kodeksą. Teismas pritarė šiai pozicijai ir nusikaltimą perkvalifikavo iš sunkaus į apysunkį, kas mokytojui suteikė galimybę išsaugoti savo darbą švietimo įstaigoje.